Можем да очакваме да имаме ефект от енергийната ефективност, когато енергийната ефективност се възприеме като част от енергийния баланс на страната. Това звучи наистина абстрактно, но енергийната ефективност в нормалния свят е приоритет номер едно именно защото тя се приема като най-евтиния и най-достъпния източник на енергия. Смята се, че спестената енергия замества ефективно вноса и производството на енергия.
Когато започнем да разглеждаме енергийната ефективност по този начин, тогава ще открием, че инвестициите във високи нива на енергийна ефективност са не само със съвсем нормални срокове на възвръщаемост, но имат и допълнителни ефекти върху икономическото развитие на местните общности и брутния вътрешен продукт. Това ги прави смислени и високо ценени сред икономическите и обществените кръгове.
При нас е изключително важно да си променим мисленето и отношението. Първото нещо, което трябва да направим, е да изведем енергийната ефективност като водеща част в енергийната стратегия и да я оценим като източник на енергия.
Законът за енергийна ефективност не е лош и дава рамка, в която да се изгради стабилна подзаконова уредба. Ние имаме дългогодишна традиция да използваме германската практика в законотворчеството и смея да твърдя, че нормативните актове в България не са на много по-ниско равнище от тези в Германия. Когато се стигне до въпроса за прилагането им обаче, тук нещата не стоят по този начин.